اخبار روزانه

احتمال کاهش قیمت طلا در روزهای آینده چقدر است؟

به گزارش سایت طلا،خبر کاهش نرخ تورم در آمریکا امیدها نسبت به آغاز روند کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سال جاری میلادی را افزایش داده و قیمت طلا را در روز دوشنبه ثابت نگه داشته است.

قیمت هر اونس طلا امروز در لحظه تنظیم این گزارش بدون تغییر 2326 دلار ثابت ماند.

تحلیلگران عقیده دارند بی ثباتی‌های مربوط به تورم، رشد اقتصاد کلان، انتخابات آمریکا و مسائل ژئوپلیتیکی همچنان از تقاضا برای طلا به عنوان یک پشتوانه ایمن حمایت می‌کند.

این تحلیلگران می‌گویند گرچه خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی طی ماه‌های اخیر آهسته شده، اما بانک‌های مرکزی بازارهای نوظهور همچنان ذخایر خود را به طلا تغییر خواهند داد.

تازه‌ترین نظرسنجی هفتگی کیتکو از قیمت طلا نشان می‌دهد عمده کارشناسان معتقدند قیمت فلز زرد با تغییری همراه نخواهد شد، در حالیکه سرمایه‌گذاران خرد نسبت به چشم‌انداز کوتاه‌مدت طلا تقسیم شده‌اند.

ژالکس کوپتسیکویچ، تحلیل‌گر ارشد بازار در FxPro، نسبت به طلا نگاه نزولی دارد چراکه قیمت فلز زرد به کمتر از میانگین متحرک 50 روزه کاهش پیدا کرده است. این کارشناس اعلام کرده: «طلا و دیگر بازارها ممکن است در تقاطع داده‌های اقتصادی ضعیف و بانک مرکزی آمریکا باشند که به نظر می‌رسد صلح‌جویی آن درباره سیاست‌هایش کمتر شده است. این وخیم‌ترین ترکیب برای تقاضا است و می‌تواند با کاهش ارزش در بازارها از جمله بازار طلا همراه شود.»

مارک چندلر، مدیر عامل Bannockburn Global Forex، اعلام کرده طلا در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند در هفته معاملاتی آتی با رشد قیمت همراه شود.

او گفته: «طلا از قعر کانال 2300 دلار در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه خود را بازیابی کرد و در پایان هفته به کانال 2340 دلار رسید. فلز زرد تمام زیان‌های هفته گذشته را به شکل کامل جبران کرد.»

اطلاعات اقتصادی آمریکا در روز جمعه نشان داد شاخص هزینه‌کرد مصرف فردی در این کشور 2.6 درصد افزایش داشته است. این رقم در ماه آوریل برابر با 2.7 درصد بود.

نرخ تورم آمریکا در ماه مه مطابق با انتظار اقتصاددان‌ها بوده است. بدین ترتیب، تاجران همچنان انتظار دارند فدرال رزرو نرخ بهره را از ماه سپتامبر کاهش دهد.

برخی تحلیلگران عقیده دارند اگر طلا نتواند سطح 2280 دلار را حفظ کند، تا 2200 دلار کاهش خواهد یافت.

تاجران حالا 63 درصد احتمال می‌دهند اولین کاهش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در ماه سپتامبر صورت بگیرد. پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و تمایل برای خرید آن را بالا می‌برد.

حالا بازارها بر اظهارات رئیس فدرال رزرو آمریکا در روز سه‌شنبه و همچنین انتشار جزئیات آخرین اجلاس فدرال رزرو در روز چهارشنبه و اطلاعات بازار کار آمریکا تمرکز کرده‌اند‌.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با 0.52 درصد کاهش به 29 دلار و 43 سنت رسید و پلاتین با یک کاهش 0.09 درصدی 995 دلار و 38 سنت معامله می‌شود.

ایپ جان رانگ، استراتژیست بازار گفت آخرین داده‌های تورم ایالات‌متحده در ذهن سرمایه‌گذاران تازه باقی می‌ماند، به طوری که داده‌ها مطابق با اجماع هستند و به طور کلی تأثیر چندانی بر انتظارات نرخ فعلی بازار برای شروع روند تسهیل فدرال رزرو در ماه سپتامبر نداشته است اما هرگونه شکست در دفاع از سطح ۲۲۸۰ دلار آمریکا ممکن است راه را برای حرکت قیمت طلا به سمت ۲۲۰۰ دلار بعدی هموار کند.

بر اساس ابزار CME FedWatch، معامله‌گران با احتمال ۶۳ درصد کاهش نرخ اول در ماه سپتامبر قیمت‌گذاری می‌کنند. نرخ بهره پایین‌تر، هزینه فرصت نگهداری شمش بدون بازده را کاهش می‌دهد.

تمرکز بازار به اظهارات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در روز سه‌شنبه و پس از آن صورتجلسه آخرین نشست سیاست‌گذاری فدرال رزرو در روز چهارشنبه و داده‌های بازار کار ایالات‌متحده در اواخر هفته تغییر می‌کند.

در این هفته 12 کارشناس وال‌استریت در نظرسنجی هفتگی کیتکو درباره قیمت طلا شرکت کردند عمده آن‌ها درباره خنثی بودن قیمت فلز زرد در هفته معاملاتی آتی اتفاق نظر داشتند. چهار کارشناس معادل 33 درصد اعلام کردند قیمت طلا افزایش خواهد یافت، در حالیکه دو کارشناس معادل 17 درصد انتظار دارند قیمت طلا کاهش یابد. باقی شش تحلیل‌گر معادل 50 درصد اعلام کردند قیمت این فلز گران‌بها با تغییر همراه نخواهد شد.

در این میان 178 نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کردند و 86 معامله‌گر خرد معادل 48 درصد انتظار دارند قیمت فلز زرد با افزایش همراه شود. پنجاه نفر دیگر معادل 28 درصد پیش‌بینی کرده‌اند قیمت طلا در هفته معاملاتی آتی کاهش می‌یابد. چهل و دو شرکت‌کننده باقی‌مانده معادل 24 درصد معتقدند قیمت فلز زرد نسبت به هفته معاملاتی گذشته بدون تغییر خواهد بود.

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید
برای مشاهده مقالات بیشتر از صدای روزانه دیدن فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *