اخبار روزانه

بیش از ۱۰۰ تن هیزم و زغال قاچاق کشف شده است

بیش از ۱۰۰ تن هیزم و زغال قاچاق کشف شده است

اردبیل_مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: در سال گذشته بیش از ۱۰۰ تن هیزم و زغال قاچاق با همت و تلاش و ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی کشف و ضبط شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود قلیزاده ظهر پنجشنبه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار کرد: اکیپ‌های یگان حفاظت در قالب شرکتی و نیروهای سازمانی تلاش می‌کنند تا از سرمایه‌های ملی در استان اردبیل محافظ کنند.

وی خاطرنشان کرد: ۸۶ نفر در قالب یگان حفاظت کار مراقبت از مواهب خدادادی جنگل‌ها و مراتع و همچنین اراضی ملی را انجام می‌دهند که این نیروها با ۲۱ دستگاه خودرو، ۶ دستگاه موتور و اکیپ‌های پیاده کار نظارت، پایش و رصد را انجام می‌دهند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از ثبت شکایات مردمی در سامانه ۱۵۰۴ و سامانه ۱۳۹ خبر داد و گفت: در سال گذشته بیش از یک هزار و ۷۷۶ گزارش دریافت کردیم که یک هزار و ۲۸۹ مورد واقعی و ۴۸۷ مورد خلاف واقع بوده است.

قلیزاده افزود: با گشت و مراقبت روزانه سعی شده تا جلوی فعالیت قاچاقچیان و سوداگران جنگل و مراتع گرفته شده و با عوامل دخیل در این موضوع از طریق دستگاه قضائی برخورد شود.

وی ادامه داد: با فعال شدن ایست‌های کنترل و بازرسی دو هزار و ۳۵۶ مورد بازدید از کارگاه‌ها و انبارها انجام شده و ۳۷۳ مورد کنترل و مراقبت از جنگل‌ها و مراتع به ثبت رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل به اطفای ۲۸ مورد حریق و جلوگیری از نابودی ۲۷۹ هکتار جنگل در سال گذشته اشاره کرد و گفت: ۲۴ مورد آتش سوزی در ۲۷۵ هکتار جنگل استان و چهار مورد آتش سوزی در ۴.۶ هکتار مراتع رخ داده بود که با تلاش همکاران ما بخش عظیمی از این آتش سوزی‌ها مهار شد.

قلیزاده با اشاره به خلع ید اراضی زراعی به میزان یک هزار و ۶۷۵ هکتار بیان کرد: با رفع تصرف این اراضی سعی شده تا زمینه برای بهره‌برداری ملی از این اراضی فراهم آید.

وی یکی از عوامل دخیل در تخریب مراتع را عدم توجه به مدیریت چرای دام اعلام و تصریح کرد: در مجموع سال گذشته ۲۸ مورد رفع تصرف و ۳۵ هکتار توقف چرای دام را در مراتع استان شاهد بودیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل بیان کرد: عمده قاچاق الوار از گیلان به سمت اردبیل و ترانزیت به شمال غرب با مراقبت و حتی درگیری با نیروهای یگان حفاظت انجام می‌شود چرا که جنگل‌های استان قابلیت استحصال هیزم را ندارند.

قلیزاده به کشف ۹۷ تن هیزم و ۵ تن زغال غیرقانونی و ۴ تن خاک پیت اشاره و اظهار کرد: برای قطع ۲ هزار و ۲۸۲ اصله درختچه نیز تشکیل پرونده انجام شده و سعی بر این بوده تا جلوی قاچاق ۵۶ مورد زغال و هیزم غیرقانونی گرفته شود.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *