اخبار روزانه

قیمت طلا حساس می شود

به گزارش سایت طلا،قیمت طلا در معاملات امروز کاهشی شد. تاجران منتظر اطلاعات تورم آمریکا هستند که قرار است تا پایان این هفته منتشر شود و سرنخ‌های بیشتری در مورد سیاست پولی این کشور ارائه دهد.

معامله‌گران در این هفته، منتظر تخمین‌های تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول ایالات‌متحده هستند که در روز پنجشنبه منتشر می‌شود و گزارش شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی در روز جمعه برای دریافت نشانه‌های بیشتر در مورد زمان و مقیاس کاهش احتمالی نرخ در سال جاری هستند.

قیمت هر اونس طلا امروز در لحظه تنظیم این گزارش با 14 دلار کاهش نسبت به روز گذشته به 2310 دلار رسید

فدرال رزرو آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی بازارها را با خبر تنها یک بار کاهش نرخ بهره در سال جاری میلادی شگفت زده کرد. نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در حال حاضر در بالاترین سطح طی 23 سال گذشته قرار دارد. این در حالیست که بازار آزاد فدرال آمریکا از سه بار کاهش نرخ بهره در سال جاری میلادی خبر داده بود.

انتظار می‌رود شاخص هزینه‌کرد مصرف شخصی در آمریکا که شاخص مورد علاقه فدرال رزرو برای تعیین سیاست‌های پولیست، در ماه مه کاهش یافته باشد. این بدان معناست که تورم در آمریکا رو به کاهش است.

تاجران همچنین در حال بررسی سایر شاخص‌های اقتصادی مانند تقاضا برای مزایای بیکاری، خرید و فروش مسکن و آمار مربوط به تولید ناخالص داخلی در سه ماهی اول سال جاری میلادی هستند که قدرت اقتصاد آمریکا را نشان دهد.‌ این اطلاعات برای تعیین زمان اولین کاهش نرخ بهره فدرال رزرو حیاتی هستند.

قیمت طلا در مقابل تمام این شاخص‌ها حساس است. پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و تمایل به خرید آن را بالا می‌برد.

بالا رفتن ارزش دلار هم خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر کرده است.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با 0.25 افزایش به 29 دلار و 27 سنت رسید و پلاتین با یک افزایش 0.40 درصدی 991 دلار و 90 سنت معامله می‌شود.

لیزا کوک، از اعضای هیئت مدیره فدرال رزرو اظهار کرد که بانک مرکزی ایالات‌متحده در مسیر کاهش نرخ بهره در صورتی است که عملکرد اقتصاد انتظارات او را برآورده کند اما او از بیان اینکه چه زمانی فدرال رزرو قادر به اقدام خواهد بود، اجتناب کرد.

بر اساس گزارش CME FedWatch Tool، معامله گران در حال حاضر با احتمال ۶۵ درصد کاهش نرخ در ماه سپتامبر قیمت‌گذاری می‌کنند. نرخ بهره پایین‌تر، هزینه فرصت نگهداری شمش بدون بازده را کاهش می‌دهد.

از طرفی تشدید مسائل ژئوپلیتیک دلیل بزرگی است که نشان می دهد طلا احتمالاً در نیمه دوم سال 2024 عملکرد بهتری از مجموعه فلزات گسترده تر خواهد داشت. به گفته مایک مک‌گلون، استراتژیست ارشد کالا در بلومبرگ، شاخص‌های زیادی وجود دارد که از این دیدگاه حمایت می‌کنند.

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید
برای مشاهده مقالات بیشتر از صدای روزانه دیدن فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *