اخبار روزانه

مبلغ درشت به حساب بازنشستگان کشوری واریز شد

به گزارش منیبان، براساس تصویب نامه شماره 56306 مورخ سوم تیرماه 1403 هیات وزیران و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و همچنین در اجرای بند (ر) تبصره (6) و بند (د) تبصره (15) قانون بودجه 1403 تا زمان ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون متناسب سازی برنامه هفتم پیشرفت و صدور احکام آن، «ماهانه مبلغ یک میلیون تومان» به هر یک از بازنشستگان عزیز کشوری به صورت علی الحساب از ابتدای سال 1403 پرداخت شد.

بر این اساس، با اقدامات انجام شده تا پایان امشب چهارشنبه شم تیر ماه 1403) مبلغ سه میلیون تومان به حساب بازنشستگان عزیز واریز خواهد شد.

بر اساس بند الحاقی یک ماده 29 لایحه برنامه هفتم توسعه، به منظور عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با 90 درصد حقوق و فوق العاده‌های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همتراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه اقدام لازم را به عمل آورد. این افزایش از سال 1403 در سال اول معادل 40 درصد و در سال‌های دوم و سوم هر کدام 30 درصد مابه‌التفاوت تا 90 درصد یاد شده خواهد بود. آیین‌نامه اجرایی این بند به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

منابع همسان سازی حقوق بازنشستگان در قانون بودجه دیده شده است

داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه 12 خرداد سال جاری در نشست خبری در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: در برنامه هفتم این موضوع دیده شده که طی سه سال اجرایی شود؛ به طوری که در سال اول اجرای (1403) برنامه 40 درصد و در دو سال بعد (1404 و 1405) هر سال 30 درصد انجام شود.

وی افزود: منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در قانون بودجه 1403 پیش‌بینی شده است.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: در مورد صندوق‌های بازنشستگی بخش دولتی در قانون بودجه با همکاری مجلس منابع آن دیده شده تا این پرداخت‌ها بدون مشکل انجام شود؛ به طوری یک درصد مالیات ارزش افزوده به مبلغ 50 هزار میلیارد تومان منابع برای آن پیش‌بینی شده است.

منظور ادامه داد: با ابلاغ قانون بودجه در حال تنطیم احکام حقوقی بازنشستگان هستیم و مقدمات اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان در حال انجام است و از ابتدای اول امسال در حقوق بازنشستگان اجرایی و اعمال می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم، گفت: در قانون بودجه امسال پیش‌بینی شده که دولت 130 هزار میلیارد تومان از بدهی خودش را به تامین اجتماعی برای این موضوع پرداخت کند تا همسان سازی اجرایی شود و در حال برگزاری جلسات با تامین اجتماعی هستیم تا نحوه پرداخت این مبلغ نهایی شود.

برای مشاهده مقالات بیشتر از صدای روزانه دیدن فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *